Grzybek tybetański, znany także jako Kombucha, zyskuje na popularności dzięki licznych korzyściom zdrowotnym, które przypisuje mu medycyna naturalna. Znano go już w starożytnym Tybecie, gdzie był używany jako środek wspomagający zdrowie, leczenia wielu dolegliwości oraz poprawienia stanu umysłowego. Współczesne badania potwierdzają wiele z tych korzyści, ale jednocześnie zwracają uwagę na potencjalne skutki uboczne grzybka tybetańskiego, które mogą być nieoczekiwane dla niektórych konsumentów.

Najczęściej grzybek tybetański jest spożywany w formie napoju fermentowanego o specyficznym, kwaśnym smaku. Oprócz probiotyków, których obecność wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu pokarmowego, zawiera także wiele witamin i enzymów. Pomimo tego bogactwa składników odżywczych, niektóre osoby mogą doświadczać nieprzewidzianych skutków ubocznych.

Do najczęstszych negatywnych reakcji po spożyciu grzybka tybetańskiego zalicza się problemy z trawieniem. Objawiają się one w postaci biegunek, nudności, wymiotów czy bólu brzucha. Mogą one wynikać zarówno z indywidualnej nietolerancji na składniki napoju, jak i z zbyt szybkiej zmiany diety. Często zaleca się rozpoczęcie spożywania grzybka tybetańskiego od małych dawek, stopniowo zwiększając ich ilość.

Dodatkowo, niektóre osoby mogą doświadczyć reakcji alergicznych na grzybek tybetański, mających objawy w postaci wysypki skórnej, kichania, łzawienia oczu czy obrzęku tkanek. Jeżeli po spożyciu napoju wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jednym z najgroźniejszych skutków ubocznych grzybka tybetańskiego, choć rzadziej występującym, jest zasadowica metaboliczna. Może się ona pojawić w wyniku zbyt dużego spożycia napoju, który w dużych ilościach działa alkalizująco. Jej objawy to między innymi szybkie bicie serca, drętwienie kończyn, skrajne zmęczenie, a w skrajnych przypadkach nawet utrata przytomności. Zasadowica metaboliczna jest poważnym stanem, który wymaga natychmiastowego leczenia.

Wszystkim osobom zainteresowanym wprowadzeniem do swojej diety grzybka tybetańskiego zaleca się skonsultowanie tego z lekarzem, zwłaszcza jeśli mają one jakiekolwiek schorzenia przewlekłe, są w ciąży lub karmią piersią. Pomimo wielu korzyści, jakie niesie za sobą spożycie tego napoju, nieoczekiwane skutki uboczne mogą okazać się bardzo nieprzyjemne.

Więcej na temat skutki uboczne grzybka tybetańskiego można znaleźć na stronie blogu lifestylowego. Wszystkim konsumentom grzybka tybetańskiego zaleca się rozwagę i umiar, a także słuchanie sygnałów wysyłanych przez własne ciało.